Centrum výcviku psů pro postižené

I rottweiler umí být něžný

 

MOTOL - Několik handicapovaných lidí získalo v sobotu zvířecí pomocníky. Ve výcvikovém centru psů Helppes v pražském Motole se totiž konal Den otevřených dveří a na programu bylo právě i předání několika čerstvě vycvičených asistenčních psů. Jedním z nich byl i rotvajler Bad. Toho získala sedmiletá Miroslava Štická, která trpí svalovou dystrofií a je upoutána na vozík.

Ještě v sobotu byla sedmiletá Miroslava Štická, které postupně odumírají svalové buňky a je upoutána na invalidní vozík, odkázána na pomoc svých nejbližších. Nyní jí ale přibyl nový pomocník - rok a půl starý, speciálně vycvičený rotvajler Bad. "Jsme moc šťastní. Bad jí bude podávat různé věci, otevírat dveře nebo jí bude nosit tašku do školy,"vyjmenovala maminka malé Miroslavy Barbora Štická.

Bade, pojď si hrát

Nová majitelka Bada se ale těší na něco jiného. "Hlavně, jak si s ním budu hrát. Budu mu házet balonek,"povídala. Z nového přírůstku do rodiny má podle rodičů radost i Miroslavin devítiletý bratr Jakub. "I když je zdravý, tak se děsně těší, jak bude Bad nosit věci i jemu," povídala Barbora Štická. Cvičitelé z výcvikového centra Helppes se shodují, že Bad je jako rotvajler naprostou raritou.

"Toto plemeno je po desetiletí v Evropě chováno jako hlídací nebo obranářské a jsou u nich podporované tvrdé vlastnosti," vysvětlila Kateřina Studená, cvičitelka a místopředsedkyně Helppes. Stejně měl dopadnout i Bad. "My si ho původně koupili, aby nám hlídal dům, protože nás málem vykradli. Pak jsme se ale dozvěděli, že by ho možná šlo vycvičit jako asistenčního psa," uvedla Štická.

Temperamentní, ale něžný

Přestože se Bada ve výcvikovém centru nejprve trochu báli, nakonec se ukázalo, že je skvělý. "Má vyrovnanou povahu, je tvárný a strašně rád pracuje. Největší problém jsme měli s jeho temperamentem. Bad je totiž velmi živý pes, ale naprosto vycítil, jak je ta holčička křehoučká a je k ní nesmírně něžný," řekla Studená. Od soboty tak mají Štičtí nového člena rodiny a malá Miroslava nového pomocníka i kamaráda. Ještě zhruba měsíc k nim ale bude občas docházet cvičitel, aby zkontroloval, zda je vše v pořádku.

LUCIE HRDÁ

A tady jsou fotky Badíka s jeho paničkou Mirečkou a patronkou paní Dagmar Havlovou a trenérkou Zuzkou Daušovou